Dostawa na adres Dodaj kod pocztowy

Jak przygotować się do zgłoszenia szkody z polisy OC rolników?

Jak przygotować się do zgłoszenia szkody z polisy OC rolników?
20.02.2025
Plonovo

Polisa OC Rolników została tak skonstruowana w ujęciu prawnym, aby dać możliwość uzyskania stosownego odszkodowania osobom poszkodowanym w relatywnie jak najszerszym zakresie. Aby móc uzyskać przysługujące świadczenia należy odpowiednio zgłosić szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego, czyli wykazać winę innej osoby, udowodnić wielkość powstałych obrażeń na ciele i ich skutków na funkcjonowanie w różnych aspektach życia. Należy podkreślić, że to na osobie poszkodowanej ciąży obowiązek wykazania i udowodnienia słuszności co do przyznania odszkodowania poprzez posiadaną dokumentację wytworzoną w związku z powstałym zdarzeniem. 

Konsekwencje wypadków na gospodarstwie rolnym

Wypadek na gospodarstwie rolnym niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji. Można powiedzieć, że od zdrowotnych aż po prawne i finansowe. Dla wielu poszkodowanych w wypadkach na roli istnieje możliwość zgłoszenia roszczeń z polisy OC Rolników. Schemat zgłoszenia i procedury uzyskania odszkodowania jest zupełnie inne niż w przypadku zgłoszenia roszczeń świadczeniowych do KRUS. Powstaje więc pytanie: jak skutecznie przygotować się do zgłoszenia roszczeń?

Gromadzenie dokumentacji medycznej

Chcąc prawidłowo przygotować się do zgłoszenia roszczeń z polisy OC Rolników należy wziąć pod uwagę kilka elementów składowych, które po zespoleniu dadzą obraz stanu faktycznego i pozwolą towarzystwu ubezpieczeń na podjęcie pozytywnej decyzji. 

W pierwszej kolejności poszkodowany musi zadbać o gromadzenie dokumentacji medycznej. Musi ona być kompletna, tzn. gromadzenie powinno nastąpić od pierwszego wytworzonego dokumentu (np. karta wyjazdowa karetki pogotowia lub pierwszy wpis do historii choroby sporządzony przez lekarza rodzinnego) aż do stwierdzenia zakończenia leczenia. Poszkodowany powinien zadbać o zgromadzenie dodatkowej dokumentacji takiej jak: historia rehabilitacji (o ile była przeprowadzana), potwierdzenia zakupu leków, sprzętu ortopedycznego, rehabilitacyjnego i innego. 

W dalszej kolejności należy przygotować wszelką dokumentację o charakterze protokolarnym, np. protokół KRUS. Jeżeli pokrzywdzony w pierwszej kolejności zwrócił się o wypłatę odszkodowania z polisy NW lub innego ubezpieczenia na życie, to warto zadbać, aby dostarczyć wnioski zgłoszeniowe do innych ubezpieczycieli (np. polisa NW, ubezpieczenie na życie), w którym wykupiona jest polisa OC Rolników i inne dokumenty związane z dochodzeniem roszczeń.

Oświadczenie sprawcy i jego znaczenie

Aby roszczenie mogło zostać przyjęte wnioskodawca obligatoryjnie przedstawia oświadczenie sprawcy, które jest kluczowe dla zgłoszenia roszczeń. Dokument ten jest tak naprawdę kluczowy do podjęcia przez towarzystwo ubezpieczeniowe decyzji o przyznaniu lub odmowie odszkodowania.  Prawidłowo sporządzone oświadczenie sprawcy powinno zawierać wszelkie informacje o miejscu, czasie zdarzenia, dokładnym opisie przebiegu zdarzenia i najważniejsze – bezwarunkowym przyzywaniu się do winy przez osobę, która zawiniła, jednak owe zawinienie powinno być wyrażone wprost np. „oświadczam, iż to moje roztargnienie i nieuwaga doprowadziły do zdarzenia, w którym pokrzywdzonym został…”. 

Poza oświadczeniem sprawcy wskazane jest, aby poszkodowany przygotował opis przebiegu wypadku z własnej perspektywy, sporządzając go w dwóch częściach, w pierwszej opisując przebieg zdarzenia ze wskazaniem winnego, a w drugiej części opisując o wszelkich negatywnych skutkach wypadku jakie mają wpływ na jego funkcjonowaniu w życiu codziennym, zawodowym, społecznym, rodzinnym. 

Rola świadków i dodatkowej dokumentacji

Kolejnym dokumentem, na który warto zwrócić uwagę jest oświadczenie świadka. Jeżeli był świadek wypadku warto zadbać o to, aby było sporządzone odpowiednie oświadczenie.
Dodatkowo można przygotować zdjęcia miejsca zdarzenia/urządzeń, szkic sytuacyjny, oświadczenia świadków, jeżeli tacy byli. Warunkiem koniecznym jest, aby wszelka dokumentacja była spójna.

Spójność dokumentacji kluczem do uzyskania odszkodowania

Spójność dokumentacji jaką poszkodowany w wypadku rolnym będzie przedkładał w towarzystwie ubezpieczeniowym chcąc uzyskać odszkodowanie z polisy OC Rolników jest kluczowa. Przed podjęciem decyzji o wypłacie odszkodowania likwidator z ramienia ubezpieczalni bardzo wnikliwie będzie analizował wszelką dokumentację, w tym sprawdzał czy na pewno wszelkie informacje zawarte w materiale medycznym, protokolarnym i oświadczeniach są ze sobą spójne. W przypadku wątpliwości może to się skończyć na wydaniu decyzji odmownej i nie uznaniu roszczeń osoby je zgłaszającej. 

Podsumowanie 

Podsumowując i zbierając w całość wszelkie kwestie dotyczące gotowości do zgłoszenia roszczeń po wypadku na gospodarstwie rolnym należy wysunąć kilka następujących wniosków:

  • sukcesywnie gromadzić i archiwizować dokumentację medyczną oraz protokolarną,
  • zadbać o spójność zgromadzonych dowodów,
  • zdobyć oświadczenie sprawcy oraz świadków,
  • zgłosić szkodę w odpowiednim terminie – zgodnie z kodeksem cywilnym, czas na dochodzenie roszczeń wynosi od 3 do nawet 20 lat.

Odpowiednie przygotowanie dokumentacji zwiększa szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku o odszkodowanie.
Autor: Sławomir Szymański, Dyrektor Zarządzający – DM LEX sp. z o. o., twórca i koordynator programu AGRO Odszkodowania.

Zapraszamy do odwiedzenia Tablicy Plonovo, gdzie znajdą Państwo szeroką gamę usług., w tym odszkodowań z polisy OC rolników. Nasze usługi są zaprojektowane, aby wspierać Państwa w prowadzeniu działalności rolniczej, zapewniając komfort i bezpieczeństwo. 


Udostępnij wpis
Centrum pomocy