Znaczenie polisy OC Rolników w pracach polowych
Wykonywanie wszelkich prac agrotechnicznych łączy się z wykorzystaniem różnorodnego sprzętu technicznego, który ułatwia, przyspiesza i optymalizuje czynności w polu. Nie da się ukryć, że postęp sprzyja wszelkim wykonywanym pracom na gospodarstwach rolnych. Jednak tak samo jak w życiu, tak i na roli medal ma zawsze dwie strony i tym przypadku warto zwrócić uwagę na szereg przyczyn, które wpływają na powstanie wypadków podczas wykonywania prac polowych. Warto mieć świadomość, że skutki takiego wypadku w określonych sytuacjach mogą być zabezpieczone polisą OC Rolników.
Konstrukcja prawna polisy OC Rolników
Aby odpowiednio zobrazować działanie plisy OC Rolników w świetle wypadków powstałych podczas prac polowych warto w pierwszej kolejności odnieść się do konstrukcji prawnej polisy odpowiedzialności cywilnej dedykowanej wszystkim rolnikom z mocy prawa.
Rozwiązania prawne przewidują, że polisa OC Rolników ma swoje zastosowanie jeżeli do wypadku dojdzie z winny innej osoby pracującej na gospodarstwie rolnym, która w sposób nieumyślny doprowadziła do zdarzenia (zasada winy). Istnieje możliwość uzyskania odszkodowania z polisy OC Rolników jeżeli do zdarzenia doszło wskutek awarii, uszkodzenia maszyny lub urządzenia, którym posługiwał się pracujący podczas wykonywania prac polowych (zasada ryzyka). W tym aspekcie wykluczonym z kręgu osób upoważnionych do uzyskania odszkodowania jest właściciel gospodarstwa.
Przykłady zastosowania polisy OC Rolników
Chcąc dobrze zrozumieć działanie zasady winy i zasady ryzyka jako podstawy prawne, które można zastosować w toku ubiegania się o odszkodowanie z polisy OC Rolników, można posłużyć się przykładami obrazującymi i przybliżającymi działanie ochronne obowiązkowej polisy odpowiedzialności cywilnej funkcjonującej przy zabezpieczaniu gospodarstw rolnych.
Wypadek podczas siewu jęczmienia
Przykład nr 1 Wypadek podczas siewu jęczmienia
Ojciec z synem pracowali wspólnie przy zasiewie jęczmienia. Syn był traktorzystą i odpowiadał za operowanie całym zestawem, czyli ciągnik wraz z zaczepionym siewnikiem. Ojciec przyprowadził na pole drugi ciągnik wraz z zaczepioną przyczepką, na której znajdowało się ziarno do siewu. Podczas siana zboża ojciec stał niedaleko od ciągnika z przyczepką na rancie pola i obserwował, jak syn pracuje. W pewnym momencie traktorzysta dojeżdżając do rantu pola, gdzie stał ojciec, zaczął wykonywać manewr zawracania. Wskutek zamyślenia się oraz gapiostwa syn, który cofał ciągnikiem z siewnikiem uderzył w stojącego ojca powodując złamanie nogi i uraz biodra.
Analiza zdarzenia
Chcąc prawidłowo przeprowadzić weryfikację opisanego powyżej zdarzenia należy zastanowić się, czy wina za zdarzenie leży po stronie traktorzysty. Otóż chcąc to zrobić należy ustalić, czy syn kierujący ciągnikiem był świadomy tego, w którym miejscu stoi jego ojciec? Czy przyzwyczajenia panujące na gospodarstwie rolnym tych dwóch panów dają możliwość wysunąć wnioski, że ojciec zawsze w ten sam sposób obserwuje prace wykonywaną przez syna? Jeżeli na te pytania odpowiedzi będą twierdzące wówczas można przypisać winę za zdarzenie traktorzyście i zgłosić wniosek o wypłatę odszkodowania z polisy OC Rolników dla poszkodowanego ojca.
Konstrukcja prawna polisy OC Rolników daje możliwość uzyskania odszkodowania z polisy OC Rolników na rzecz poszkodowanego członka rodziny nawet w sytuacji, gdy w tym konkretnym przypadku ubezpieczającym będzie poszkodowany ojciec.
Roszczenie o odszkodowanie można oprzeć o zasadę winy, gdyż można ją przypisać konkretnej osobie, czyli traktorzyście obsługującemu ciągnik z siewnikiem.
Wypadek podczas uprawy pod zasiew
Przykład nr 2 Wypadek podczas uprawy pod zasiew
Rolnik poprosił swojego brata, aby ten pojechał na pole i uprawił je przed zasiewem. W tym celu przekazał narzędzia do pracy w postaci ciągnika i zaczepionego agregatu uprawowego. Brat rolnik pracował na polu i przygotowywał je do zasiewu. W pewnym momencie zauważył, że wałki agregatu przestały się kręcić wskutek zablokowania przez kamień. Chcąc usunąć przeszkadzający kamień traktorzysta podniósł agregat do góry, aby mieć lepsze podejście do maszyny i w prostszy sposób usunąć kamień. W pewnym momencie, gdy starał się usunąć kamień, ciągnik samoczynnie opuścił agregat na ziemię powodując w ten sposób zgniecenie stopy traktorzysty.
Analiza zdarzenia
W powyższym wypadku należy zbadać przesłanki wskazujące na zasadę ryzyka. Aby to prawidłowo uczynić należy potwierdzić fakt, iż osoba poszkodowana nie jest wyłącznym sprawcą zdarzenia. Następnie należy ustalić przyczynę opuszczenia się maszyny. Załóżmy, że do opuszczenia agregatu doszło przez wadliwy lub uszkodzony podnośnik w ciągniku. Przy takim stanie faktycznym zdarzenia można zgłosić roszczenie z polisy OC Rolników właściciela gospodarstwa, gdyż przemawiają za tym następujące fakty:
- poszkodowany nie był właścicielem gospodarstwa,
- w ciągniku doszło do uszkodzenia/awarii podnośnika,
- nie można przypisać winy za zdarzenie poszkodowanemu.
Powyższe ustalenia dają możliwość na zgłoszenie szkody w oparciu o zasadę ryzyka.
Wybór odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej
Podczas lektury i analizy powyższych przykładów można popaść w wątpliwość co do polisy, jaka powinna być zastosowana na potrzeby uzyskania odszkodowania po wypadku podczas prac polowych. Wiemy doskonale, że każdy ciągnik rolniczy powinien posiadać obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Podobnie każde gospodarstwo rolne musi być objęte polisą OC.
Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej
Warto w tym momencie zwrócić uwagę na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu (zob. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu z dnia 28 listopada 2017 r. w sprawie C-514/16 Isabel Maria Pinheiro Vieira Rodrigues de Andrade i Fausto da Silva Rodrigues de Andrade / José Manuel Proença Salvador, Crédito Agrícola Seguros – Companhia de Seguros de Ramos Reais SA i Jorge Oliveira Pinto), które przesądza na korzyść polisy OC Rolników. Jeżeli do wypadku z użyciem ciągnika rolniczego lub innego pojazdu wolnobieżnego, który posiada własną polisę odpowiedzialności cywilnej dojdzie na drodze publicznej, wówczas zastosowanie ma polisa OC tego pojazdu. Natomiast w sytuacjach, gdy do zdarzenia wypadkowego dojdzie przy użyciu takiego pojazdu podczas pracy na polu lub w obrębie gospodarstwa, wówczas należy stosować polisy OC Rolników.
Podsumowanie
Bardzo ważne jest, aby każdy wypadek powstały podczas prac polowych analizować indywidualnie i zwracać dużą uwagę na wszelkie szczegóły. Mogą one dać informację zwrotną odnośnie całokształtu zdarzenia i przy tym ułatwić możliwość uzyskania należnego odszkodowania z polisy OC Rolników.
Autor: Sławomir Szymański, Dyrektor Zarządzający – DM LEX sp. z o. o., twórca i koordynator programu AGRO Odszkodowania.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej Tablicy Plonovo, gdzie każdy użytkownik ma możliwość bezpłatnego dodawania i przeglądania ofert rolniczych. To idealne miejsce, aby kupić, sprzedać lub wymienić maszyny rolnicze, produkty rolne, zwierzęta hodowlane oraz inne towary i usługi niezbędne w branży. Dołącz do naszej społeczności i skorzystaj z wygodnej, darmowej platformy ogłoszeniowej!