Czy można ubiegać się o odszkodowanie z OC Rolnika po wypadku?
Czy po wypadku na gospodarstwie rolnym można ubiegać się o odszkodowanie z polisy OC Rolników? Czy w przypadku zgłoszenia roszczeń nikt nie dozna negatywnych konsekwencji prawnych? W środowisku rolniczym, w potocznych i grzecznościowych rozmowach, można usłyszeć różne głosy czy też porady na ten temat. W większości przypadków nie mają one pokrycia z rzeczywistością, gdyż świadomość i znajomość potencjału polisy OC Rolników wśród osób, które powinny być zainteresowane tą tematyką, jest znikoma. Dlatego porady wyrażane co do możliwości skorzystania z polisy OC Rolników są w dużym stopniu nietrafione. Warto pochylić się nad tematem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w rolnictwie i usystematyzować wiedzę dotyczącą ochrony ubezpieczeniowej tej polisy w sytuacjach wypadkowych.
Wypadki w rolnictwie a polisa OC – podstawy prawne i korzyści
Sektor rolniczy w Polsce cały czas cechuje duży odsetek wypadków. W wielu zdarzeniach wypadkowych można zastosować polisę OC Rolników, aby uzyskać należne odszkodowanie. Polisa OC Rolników została tak skonstruowana w aspekcie prawnym, by chronić sprawcę zdarzenia lub właściciela gospodarstwa i nie uszczuplić jego majątku oraz zredukować ryzyko odpowiedzialności karnej. Instytucja polisy OC Rolników jest regulowana ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych (zwanej dalej „ustawą”).
Kiedy OC Rolnika nie zadziała? Przypadki wyłączone z ochrony
Na potrzeby wyjaśnienia zakresu ochrony polisy OC Rolników należy wskazać, że osoba odpowiedzialna za powstanie zdarzenia, w którym ktoś doznał uszczerbku na zdrowiu, może być pociągnięta do odpowiedzialności finansowej i pokrywać wysokość wypłaconego odszkodowania w sytuacji, gdy doprowadziła do zdarzenia pod wpływem alkoholu lub środków niedozwolonych lub wyrządziła szkodę umyślnie (art. 58 ustawy). W każdym innym przypadku sprawca zdarzenia lub właściciel gospodarstwa nie poniosą żadnych negatywnych skutków finansowych za zdarzenia.
Oświadczenie sprawcy wypadku – kluczowy dokument przy zgłoszeniu szkody
Warto poruszyć temat oświadczenia sprawcy – dokumentu podstawowego w odniesieniu do ubiegania się o odszkodowanie z polisy OC Rolników, a jednocześnie dokumentu, który budzi kontrowersje wśród uczestników wypadków. Główną obawą sprawcy zdarzenia jest fakt, czy poprzez podpisanie oświadczenia nie poniesie dodatkowych konsekwencji prawnych i nie będzie pociągnięty do odpowiedzialności karnej przez organy ścigania. Obawy takie nie mają żadnego uzasadnienia.
Czy podpisanie oświadczenia sprawcy to przyznanie się do winy?
Zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami oświadczenie sprawcy jest dokumentem, na podstawie którego osoba odpowiedzialna za zdarzenie przyznaje się do winy i tym samym przerzuca odpowiedzialność na towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym gospodarstwo rolne jest zabezpieczone polisą OC Rolników. Chcąc to wytłumaczyć, można porównać wypadek na gospodarstwie rolnym do zwykłej stłuczki samochodowej, gdzie kierowca odpowiedzialny za zdarzenie sporządza oświadczenie sprawcy, a właściciel samochodu, w którym powstały uszkodzenia, może ubiegać się o odszkodowanie.
Oświadczenie sprawcy – sposób na uniknięcie postępowania karnego
W przypadku zdarzeń wypadkowych na gospodarstwie rolnym zastosowanie oświadczenia ma analogiczne podstawy i nie należy się obawiać faktu podpisania tego oświadczenia. Można pokusić się o stwierdzenie, że oświadczenie sprawcy jest sporządzane w toku postępowania, w którym ubiega się o odszkodowanie, aby nie angażować służb wymiaru sprawiedliwości w całą procedurę. Oświadczenie jest formą ugodową załatwienia sprawy i ma charakter porozumiewawczy między sprawcą a poszkodowanym w wypadku. Z pewnością podkreśla to walor ochronny polisy OC Rolników.
Sprawca wypadku w sądzie cywilnym – czego można się spodziewać?
Inną kwestią jest fakt, że sprawca zdarzenia może zostać wezwany na przesłuchanie do sądu w sprawie o wypłatę odszkodowania w sytuacji, gdy na etapie przedsądowym nie uda się wyegzekwować odpowiedniej sumy odszkodowania. Należy podkreślić, że udział sprawcy w przesłuchaniu sądowym nie będzie rodził żadnych negatywnych reperkusji, lecz tylko polegał na potwierdzeniu lub wyjaśnieniu odpowiednich faktów względem wypadku, aby sąd mógł podjąć decyzję co do wypłaty odszkodowania. Całe postępowanie toczyć się będzie przed sądem cywilnym, a nie karnym i w swej naturze będzie dotyczyć wypłaty odszkodowania i w żaden sposób nie będzie rozstrzygać o karze dla sprawcy zdarzenia.
Podsumowanie: OC Rolników – realna pomoc dla rolnika i poszkodowanego
Reasumując należy jeszcze raz podkreślić, że polisa OC Rolników chroni wszystkich uczestników wypadku. Sprawcę chroni przed tym, aby nie musiał pokrywać odszkodowania z własnej kieszeni. Natomiast poszkodowanego chroni przed utratą pieniężną w postaci braku odszkodowania. Cała otoczka towarzysząca wygenerowaniu dokumentów o charakterze oświadczeniowym ma za zadanie utrwalić stan faktyczny, przebieg zdarzenia na potrzeby likwidacyjne i dowodowe, które będą wykorzystywane w procesie uzyskiwania odszkodowania.
Autor: Sławomir Szymański, Dyrektor Zarządzający – DM LEX sp. z o. o., twórca i koordynator programu AGRO Odszkodowania
Zapraszamy do korzystania z Tablicy Plonovo – darmowej platformy ogłoszeniowej dla rolników!
Tablica Plonovo to miejsce stworzone z myślą o rolnikach i osobach związanych z branżą rolną. Każdy użytkownik może tu bezpłatnie dodawać i przeglądać ogłoszenia, co czyni naszą platformę idealnym miejscem do:
- kupna i sprzedaży m.in maszyn rolniczych,
- handlu produktami rolnymi,
- oferowania i poszukiwania usług związanych z rolnictwem.
Dołącz do rosnącej społeczności Plonovo i korzystaj z prostego, przejrzystego i w pełni darmowego narzędzia, które wspiera rozwój Twojego gospodarstwa!